Vico Magistretti

Vico Magistretti

Vico Magistretti

Narodil se v Miláně 6.října 1920, nějaký čas studoval na Champ Universitarie Italien de Lausanne, promoval v roce 1945 na milánské Polytechnice. Poté začal pracovat v architektonickém studiu svého otce. V roce 1948 se zúčastnil milánského Triennale, v roce 1956 je jedním ze zakladatelů ADI, Společnosti průmyslového designu. Jeho aktivity zahrnují architekturu, urbanistiku a průmyslový design.

V roce 1960 zahajuje projektování sériového nábytku vytvořením první židle z plastu, která se začíná vyrábět od roku 1967.

V oblasti průmyslového designu spolupracoval s významnými podniky, k nimž patří: Artemide, Cassina, De Padova, Flou, Fontana Arte, Fritz Hansen, Kartel, O Luce, Schiffini, Thonet Vienna. Jeho práce byly zastoupeny na předních výstavách designu v Itálii, v Evropě, Spojených Státech a Japonsku a jsou součástí stálých sbírek nejprestižnějších světových muzeí. Dvanáct jeho artefaktů je k vidění v Permanent Collection v muzeu M.O.M.M.A v New Yorku.

Magistretti pořádal konference v Miláně, Benátkách, Ŕímě, Londýně, Barceloně, Kodani, Aspenu, Tokiu a v Sao Paulu. Zastával také prestižní funkce: od roku 1967 je členem Akademie San Luca v Římě, je čestným členem londýnské Royal College of Art a skotské Royal Incorporation of Architects. Vyučoval v Domus Academy v Miláně a v současnosti je hostujícím profesorem na Royal College of Art v Londýně.

Magistretti získal za svou tvorbu také mnohá ocenění, například:
1951 Zlatá medaile na IX Triennale - Milán
1967 Zlatý kompas za lampu Eclisse - Milán
1979 Zlatý kompas za lampu Atollo - Milán
1995 Zlatý kompas za celoživotní dílo - Milán
1970 Zlaté medaile na Wiener Mobelsalons International - Vídeň
1986 Gold Medal S.I.A.D. (Society of Industrial Artists and Designers) - Londýn
1997 Zlatá medaile Apoštol designu - Milán
2002 Čestný doktorát za průmyslový design - Milánská Polytechnika

V roce 2003 mu město Janov uspořádalo tematickou výstavu.

Pro Fontana Arte navrhl lampy Ananas, Bruco, Margaret, Morocco, Silica, Tacita, Trial
Připojte se k nám