Steven Holl

Steven Holl

Steven Holl

Narodil se v Bremertonu ve státě Washington v roce 1947. V roce 1976 založil v New Yorku Studio Steven Holl Architects. Studio si vydobylo mezinárodní věhlas díky kvalitě designu různých projektů, mezi něž patří muzea, různé instituce, rezidenční komplexy apod. V červenci 2001 časopis Time prohlásil Stevena Holla nejlepším americkým architektem, který svými budovami „lahodí oku i duši“.

Z cen, které získal, uvádíme nejdůležitější:
sedm National AIA Design Awards, the Grande Medailles d´Or (2001), the Alvar Aalto Medal, the Arnold W.Brunner Prize in Architecture. Byl jmenován čestným členem Royal Institute of British Architects a v roce 2002 mu Smithsonian Institute udělil cenu Cooper Hewitt National Design Award za architekturu.

K jeho nejdůležitějším projektům patří:
Kiasma Muzeum moderního umění v Helsinkách, kaple sv.Ignácia na univerzitě v Seattlu, nové studentské koleje na Massachusetts Institute of Technology, vila Texas Sterro House v Dallasu, rezidenční komplex v Makuhari v Japonsku, Art Museum v Bellevue. Jeho práce byly mj.vystaveny v Muzeu moderního umění a ve Walker Art Center v Minneapolis.

Je docentem Graduate School of Architecture na univerzitě v Columbii a vedl kurzy v různých dalších institucích, například na univerzitách ve Washingtonu a Seattlu, v Pratt Institute v New Yorku a na univerzitě v Pensylvánii.

Steven Holl je také renomovaným autorem. Založil časopis „Pamphlet Architecture“, který nedávno oslavil 25.výročí existence.

Jeho pojednání o architektuře „Anchoring“, uveřejněné v roce 1989 vyšlo již v třetí reedici. Z knih vydaných v poslední době uvádíme „Idea and Phenomena“ a „Written in Water“ (rok vydání 2002).

Pro FontanaArte navrhl lampy Kiasma a lampu Triple.
Připojte se k nám