Pietro Chiesa

Pietro Chiesa

Pietro Chiesa

Narodil se v Miláně, pocházel z významné rodiny z měleckých kruhů města Ticino. Po zaučení u skláře Giannottiho otevřel v roce 1921 vlastní dílnu, kde začal pracovat se sklem.

Roku 1923 se účastnil se svými pracemi Bienále v Monze, v roce 1924 benátského Bienále, v roce 1925 výstavy Exposition des Arts Décoratifs v Paříži a následně výstav v Kolíně nad Rýnem a Barceloně. Chiesova díla proslavila svého tvůrce především moderním pojetím a vysokou technickou hodnotou. Tehdy vznikají jeho vitraje pro Burzu cenných papírů v Terstu, motorovou loď Victoria a zaoceánskou loď Conte di Savoia. K jeho zákazníkům patřila Banca Italo-Britannica v Miláně, Galerie moderního umění, D´Annunzio pro Vittoriale. V roce 1932 ho oslovil Gio Ponti, aby se s ním podílel na uměleckém vedení firmy FontanaArte. Zde dostal Chiesa možnost plně uplatnit svou tvořivost, z jeho dílny vyšlo přes tisíc předmětů nejrůznějšího typu (nábytek, stoly, lampy, vitraje, solitéry atd.)

Některá z těchto děl vešla do dějin designu a nadále se vyrábějí jako třeba křivý stůl Fontana, stojací lampa Luminator, váza Cartoccio a mnoho dalších.

Pietro Chiesa zemřel v roce 1948.
Připojte se k nám