Gae Aulenti

Gae Aulenti

Gae Aulenti

Promovala v roce 1953 na milánské Polytechnice a mezi lety 1956 - 1965 byla členkou redakce časopisu Casabella-Continuitá vydávaného Ernestem Rogersem. Od roku 1956 se v Miláně zabývá odbornou činností, která zahrnuje architektonické projekty, design interiérů a průmyslový design, divadelní scénografii. Po Museé Orsay v Paříži a nové instalaci Museé National d´Art Moderne v Centre Pompidou se věnovala rekonstrukci Palazzo Grassi v Benátkách, kde následně spolupracovala při pořádání mnoha výstav současného umění. K jejím pracem z poslední doby patří přístup na nádraží S. Maria Novella ve Florencii; Palác Italia na EXPO´92 v Seville; nová galerie pro Výstavy současného umění na milánském Triennale; expozice The Italian Metamorphosis v Guggenheim Museum v New Yorku a v Kunstmuseum v Wolfsburgu; scénografie představení Richarda Strausse Elektra v milánské La Scala a Shakespaerovy hry Král Lear v Teatro Argentina v Římě a Teatro Lirico v Miláně; rekonstrukce vládního paláce Palazzo del Governo v Republice San Marino; výběrové řízení na přestavbu Teatro La Fenice v Benátkách, které vyhrála s akciovou společností Impregilo S.p.A. v červnu 1997 (zrušeno 1998) Spazio Oberdan v Miláně, nové sídlo Italské kinematografické společnosti; rekonstrukce bývalých papežských koníren na Quirinalu v Římě na nové výstavní prostory slavnostně otevřené výstavou Sto skvostů Ermitáže: Impresionisté a Avantgarda ;revitalizace náměstí Piazzale Cadornav Miláně; mezinárodní konkurz na rozšíření muzea Museo dell´Opera ve Florencii; nové Asian Art Museum v San Francisku.

V současné době se uskutečňují tyto projekty:dostavba Muzea katalánského umění v Barceloně, studijní městečko v Bielle s detašovaným sídlem Polytechniky v Torině, Italský kulturní institut a Kancléřství italské ambasády v Tokiu, stanice metra Muzeum a Dante a návrh na úpravy náměstí Piazza Cavour a Dante v Neapoli, rekonstrukce Palavela v Torině a realizace krasobruslařského stadionu a rychlobruslařské dráhy pro zimní olympijské hry 2006.

Aulenti projektovala instalace výstav 1950-2000: Theater of Italian Creativity v New Yorku; Bilbao a Janov v Janově; Giorgio De Chirico. Gladiátoři 1927-1929 v Biumo di Varese, je autorkou nové instalace v Castello Estense ve Ferraře, pojaté jako příběh, mapující historii hradu.

Za své dílo Aulenti získala uznání a obdržela mnoho ocenění, k nimž patří: Chevalier de la Legion d´Honneur (Paříž), Čestný člen American Institute of Architects - Hon.FAIA, Praemium Imperiale za architekturu (Tokio), Rytíř Velkého Kříže, za zásluhy o Italskou republiku (Řím), čestný doktorát za uměleckou tvorbu na Rhode Island School of Design (Providence - USA). V roce 2002 byla pozvána jako člen poroty do mezinárodních soutěží na projekty TAV - Nové nádraží pro vysokorychlostní spoje ve Florencii a The Grand Egyptian Museum, Gíza - Káhira.

Pro Fontana Arte navrhla mnoho výrobků, mezi něž patří lampy Parola, Giova, Diamante, Diastema, systém Alcamo, stůl Tour a Stůl na kolech.
Připojte se k nám